Úspechy žiakov

Účasť SPVP na oslavách Svetového dňa potravín

V dňoch 16-17.10.2008 sa konali v priestoroch Agroinštitútu Nitra š.p. oslavy Svetového dňa potravín.

Pri tejto príležitosti Ministerstvo pôdohospodárstva SR a Agroinštitút vyhlásili súťaž odborných zručností žiakov Stredných odborných škôl pripravujúcich žiakov v odboroch cukrár a pekár. Cieľom súťaže bolo podporiť rozvoj odborných zručností a vedomostí v oblasti zdravej výživy ľudí, rozvoj talentu a tvorivosti žiakov a porovnať odbornú úroveň vedomostí a zručností v Stredných odborných školách. Súťaže sa so svojimi výrobkami zúčastnilo 14 SOŠ pripravujúcich žiakov v odboroch pekár a cukrár.

Súťažilo sa v Pekárskych výrobkoch najkrajší pletený výrobok a chlieb. V cukrárskej kategórii čajové pečivo - tvary pripomínajúce jeseň a v cukrárskej fantázii s témou " Euro očami žiakov." Výrobky hodnotila odborná porota v zložení: predseda: Ing.Vojtech Szemeš Csc.- cechmajster Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska, členovia : Ing. Viera Žatkovičová, Štátny inštitút odborného vzdelávania MŠ SR, Ing. Ladislav Križan - Agroinštitút Nitra, š.p.

Naši žiaci so svojimi výrobkami, ktoré lahodili nielen oku ale aj chuťovým bunkám a zdraviu obsadili 1. miesto v čajovom pečive a 1.miesto vo fantázii so svojím čokoládovým mlynčekom, ktorý naše korunky pomaly premelie na eurá. Najväčším ocenením pre našu školu je však hodnotenie predsedu poroty, uznávaného odborníka pána Ing. Vojtecha Szemeša Csc., ktorý každý exponát ohodnotil a dal odborné rady pre ďalšie súťaže. Pri našich výrobkoch však konštatoval, že lahodia tak oku ako aj chuti a smelo môžu reprezentovať aj na medzinárodných súťažiach za hranicami Slovenska, kde by určite zabodovali.

Vďaka patrí majsterkám Strediska praktického vyučovania, ktoré učia žiakov cukrárskemu remeslu, menovite MOV A. Kaufmanovej, žiačkam nadstavbového štúdia Ivane Kováčovej a Andrei Bartošovej, za precízne vymodelovanie súťažného exponátu do kategórie fantázia. Na súťažnom pečive pracovali žiaci tretieho ročníka cukrár. Je potešiteľné, že výchova našich žiakov je na vysokej úrovni a pri reprezentovaní našej školy a mesta Krupiny dosahujú len tie najlepšie výsledky a sú patrične hrdí na svoju profesiu. Za reprezentáciu im patrí poďakovanie vedenia školy.

Akademik Gastro 2008

V dňoch 17. a 18. septembra 2008 sa konala súťaž žiakov SOŠ v pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, Akademik Gastro 2008.  SOŠ sa prezentovali v rámci výstavy gastronómie a cestovného ruchu svojimi výrobkami a službami. Súťažili mladí barmani, baristi, cukrári, kuchári a someliéri. Dňa 17. septembra súťažili mladí cukrári v príprave a podávaní dezertov a múčnikov o "Pohár predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja". SOŠ Krupina reprezentovali svojimi výrobkami žiačky maturitného ročníka Lucia Breznianska a Jana Šlanková, ktoré v silnej konkurencii obsadili 2. miesto. V mene celého pedagogického zboru GRATULUJEME!!!

Zenit

SOU Krupina a ZENIT

Žiaci SOU Krupina sa 6. 12. 2007 zúčastnili krajského kola IX. ročníka súťaže ZENIT v strojárstve, ktorého usporiadateľom bola Spojená škola v Brezne. Zenit je dobrovoľná, záujmová činnosť žiakov denného štúdia stredných škôl (stredných priemyselných škôl, gymnázií a stredných odborných učilíšť). K riešeniu odborných úloh pristupujú žiaci samostatne, alebo za pomoci  učiteľov na školách.

SOU Krupina reprezentovali žiaci A. Zimány P. Frčka. S prípravou im pomáhali majster odborného výcviku J. Sedmák a Ing. B. Balková. Do súťaže sa zapojili prvýkrát a hneď získali vo svojej kategórii výborné 2. a 3. miesto. BLAHOŽELÁME !!!

Súťaž prebiehala v 3 kategóriách a pozostávala z dvoch častí. V teoretickej časti odpovedali na testové otázky obsahujúce výber z učiva strojárskych predmetov, technické kreslenie, strojárska technológia, strojové súčiastky a meranie rozmerov. V praktickej časti súťažiaci vyrábali výrobok strojárskeho charakteru podľa výkresovej dokumentácie s využitím bežných operácií obrábania.

Žiaci dobrým umiestnením preukázali svoje vedomosti a  zručnosti, ktoré môžu ďalej rozvíjať a uplatniť aj v ďalšom ročníku.

Účasť SPVP na 15. veľtrhu gastronómie Danubius Gastro 2008

Veľtrh sa konal v dňoch 17. - 20. januára 2008 v Bratislave. Súčasťou veľtrhu bola aj súťaž kuchárskeho, cukrárskeho a  carvingového umenia " POÉZIA V GASTRONÓMII ". Predstavili sa tu súťažné exponáty hotelov, reštaurácií, cukrární, odborných škôl a učilíšť z celého Slovenska. Súťažiaci praktickým spôsobom priblížili aplikáciu moderných trendov v gastronómii. súťažilo sa v juniorskej a seniorskej kategórii. Celkovo si zmeralo sily 41 súťažiacich.

Výstavné exponáty posudzovala medzinárodná komisia hodnotiteľov zo svetovej organizácie kuchárskych a cukrárskych zväzov. Hodnotila sa správna zostava suroví, ktorá musela zodpovedať moderným trendom , ale aj príťažlivosť dekorácie múčnikov podľa medzinárodných pravidiel. V náročnej konkurencii naše súťažiace obstáli veľmi dobre. V juniorskej kategórii cukrár získala Michaela Žitniaková zlatú medailu a v seniorskej kategórii cukrár Alena Kaufmanová zlatú medailu. BLAHOŽELÁME !!!